Active Beauty
Tehotná v lete: v pohode aj s tehotenským bruškom
Text: Eva Pohn

Oddych 2 v 1

Tehotná v lete: v pohode aj s tehotenským bruškom

Sandále a ľahké oblečenie, ale aj opuchy a zadržiavanie vody: tehotenstvo počas leta má pre nastávajúce maminy slnečné, ale aj isté tienisté stránky. Ponúkame vám tipy, ako sa v lete príjemne schladiť a tiež, na čo dať pozor pri kúpaní v bazéne, jazere či mori.
Každá žena, ktorú na vrchole leta každodenne sprevádza tehotenské bruško, by o tom veru vedela rozprávať: o nádherných pohodových dňoch v sandáloch a ľahkom oblečení – a o extrémnych horúčavách, ktoré nezriedka môžu vyústiť do problémov s krvným obehom, ťažkých nôh a porúch spánku.


Tehotná v lete?

Máme pre vás tri typy, ako sa schladiť a zostať v pohode počas najväčších letných horúčav.


1. Chladivé oblečenie

V lete je úžasne jednoduché obliecť sa ako tehotná vzdušne, chladivo a pohodlne. Stačí siahnuť po voľných šatách a vhupnúť do otvorených sandálov. Najlepšou voľbou sú ľahké ľanové šaty, pretože svetlé farby odrážajú svetlo lepšie, ako tie tmavé a na pokožku tak prepustia menej tepla. Ľan sa tiež považuje za dokonalú letnú textíliu, pretože vo svojich vláknach zadržiava teplo. Tehotná v lete: s naším outfitom sa budete cítiť krásne pohodlne.

2. Konzumovať ľahké jedlá a veľa piť

Krvný obeh nastávajúcich mamičiek nemusia zaťažovať len horúčavy, poriadnou skúškou odolnosti môže byť aj ťažké jedlo. Namiesto mastných a korenistých jedál (pikantné jedlá tiež stimulujú tvorbu potu) je dobré radšej siahať po ľahkých šťavnatých jedlách. Je fajn, že leto so sebou prináša toľko chutného ovocia a zeleniny. Tie nielen že dobre chutia, ale vďaka vysokému obsahu vody aj skvele osviežia. Apropo: nikdy netreba zabudnúť veľa piť! Namiesto ľadovej vody je však lepšie si dopriať vlažný čaj. Organizmus tak nemusí vynaložiť toľko energie na reguláciu teploty.


3. Siesta prospieva

Pohyb a ľahké cvičenie nie sú nikdy na škodu veci – aj počas tehotenstva. Rovnako legitímny je však tiež oddych. Ľahnúť si, vyložiť si nohy a oddávať sa sieste. Dobrým príkladom nám môžu byť v tomto smere južanské národy. Doprajte si teda počas obedňajších horúčav relax vo vychladenom byte a aktivity, ktoré ste plánovali, radšej nechajte na neskoršie popoludnie alebo na večer. Vyložiť si nohy do vyvýšenej polohy dodatočne pomáha aj pri zadržiavaní vody v tele a tiež pri opuchoch.


Plávanie s bruškom

Mnohé ženy sa vyhýbajú kúpaniu vo verejných bazénoch a jazerách pre obavy z možných infekcií. Nie ste si istá alebo máte pochybnosti? Určite sa poraďte s gynekologičkou alebo pôrodnou asistentkou.
Čo sa týka kúpania, v zásade tu platí:hneď po okúpaní sa prezlečte do suchých plaviek, pretože veľa tehotných žien je v dôsledku prebiehajúcich hormonálnych zmien počas tehotenstva náchylnejších na infekcie. Najmä, ak je veľmi horúco, ochladzujte sa radšej postupne, pomaly – do vody si ponárajte jednu časť tela za druhou, aby si krvný obeh zvykal na zmenu teploty postupne. Neplávajte príliš ďaleko od brehu a netrávte vo vode veľa času: dodatočná záťaž totiž ovplyvňuje kondíciu nastávajúcej maminy. Takže, ak si zaplávať, tak radšej vo dvojici a držať sa v blízkosti brehu.
Predtým, ako sa vydáte k tomu ktorému jazeru, je dobré si zistiť jeho aktuálnu kvalitu vody. Tá sa v jazerách môže totiž meniť hlavne počas leta – a tehotným ženám sa v nich potom vôbec neodporúča kúpať.